30 Mart 2011 Çarşamba

Harry Kewell...


Harry Kewell 28.03.2011'de NTV'ye bir röportaj verdi:

AVUSTURALYALI YILDIZ NTV Spor'A KONUŞTU
Avustralya ile Almanya'nın karşılaşacağı özel maç öncesi NTV Spor'a konuşan Harry Kewell, Galatasaray TV'nin dışında ilk kez bir kanala konuk oldu. Oldukça samimi açıklamalar yapan Avustralyalı yıldız, Türkiye kariyeri ve Galatasaray ile ilgili düşüncelerini açık bir dille ifade etti.
AVUSTRALYA GELİŞME GÖSTERİYORAvustralya'nın çok iyi bir takım olduğunu ifade eden Kewell, ellerinden gelenin en iyisini yapabildiklerini ve gelişme göstermeye devam ettiklerinin altını çizdi.
GALATASARAY'IN FENERBAHÇE'YE KAYBETTİĞİ DERBİYE DAİR"Taraftarların ne hissettiğini anlayabiliyorum. Benim de ailem oradaydı. Herkes o maç için gelmişti. Herkes iyi şeyler bekliyordu. İlk 11'de yer almamak benim için hayal kırıklığı oldu. İlk 11'de olmak isterdim ama bu profesyonel bir durum ve teknik bir karardı. İlk yarıda çok iyiydik ve kontrol de elimizdeydi. Son maçlarda olduğu gibi 70'inci dakikadan sonra yine oyundan düştük. Burada kimse tek tek suçlanamaz. Bundan oyuncular sorumludur."
"TARAFTARLARA BORCUMUZU ÖDEYEBİLMELİYİZ""Şu anda yapmamız gereklen taraftarın bize verdiklerini geri ödeyebilmemiz. Geride kalan maçları en kuvvetli şekilde tamamlamamız lazım."
HAGI VE YAŞANAN SORUNLARA DAİR
"Her oyuncu ile herhangi bir teknik direktör aynı fikirde olamaz. Ne olursa, hangi şartlar altında olursa olsun her futbolcu sahaya çıkmalı ve %100'ünü vermelidir. Misimovic hakkındaki hikayenin tamamını bilmiyorum ama bizler Hagi'ye karşı çok saygılı olduk. O çok büyük bir oyuncuydu."

"RIJKAARD KARİYERİMİN EN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİYDİ""Benim için Frank Rijkaard ile çalışmak kariyerimin en önemli şeylerinden biriydi. Rijkaard'ın gittiğini duyduğumda büyük hayal kırıklığına uğradım. Sezona iyi başlayamamıştık ama yavaş yavaş daha iyiye gidiyordu.
"DEDİKODULARIN HEPSİ YALANDI""Rikaard'ın ardından Hagi geldi. Benim gibi Baros gibi, Neill gibi ve Türk oyuncular hakkında "Hagi ile çalışmak istemiyor" gibi dedikoldular vardı. Ama bunların hepsi yalandı."
"KULÜP BİZİM VERDİKLERİMİZDEN FAZLASINI HAK EDİYOR""Bu kulüp bizim verdiklerimizden çok fazlasını hakediyor. Biz de geride kalan maçlarda en iyisini yapabilmeliyiz." Ben herhangi bir oyuncunun gelip de "Ben onunla çalışmam" diyebileceğine inanmıyorum."
"GALATASARAY ÇOK ÖZEL BİR KULÜP""Kimse unutmasın Galatasaray çok özel, çok önemli bir kulüp. Bakın ben Liverpool'dan geldim ama Galatasaray'ın ne kadar özel ve büyük olduğunu burada gördüm."
"TAKIMDA BİR GERGİNLİK VAR""Takımda bir gerginlik var. İstediklerinizi yapamayınca bir hayal kırıklığı oluyor. Galatasaray çok iyi oyunculardan oluşuyor. Herkes farklı bir açıdan bakabilir ve baskı oluşturabilir. Türk taraftarlarının tutkusu sizi bazen baskı altına alabiliyor ama buna iyi yanından bakmanız lazım."
"KALAN MAÇLARDA GALATASARAY'IN NE OLDUĞUNU GÖSTERMELİYİZ""Taraftarlar haklı kalan maçların hepsini de kazansak mutlu olmayabilirler. Biz kalan maçlarda Galatasaray'ın ne olduğunu göstermeliyiz."
RIJKAARD NEDEN GİTTİ? "BAŞIMA İŞ AÇABİLİRİM""Açıkçası Rijkaard neden gitti bilmiyorum. Bunları söylediğim için başıma iş açabilirim. Ama hakemler birçok maçta bizim aleyhimize çalıştı. Verilmeyen penaltılar vardı. Çok net faullerde hakemler "devam" dedi. Bize çıkan kırmızı kartlar... Hakemlerin kötü bir performans gösterdiğini söylemem lazım."
HALDUN ÜSTÜNEL'İN GİDİŞİ ÜZERİNE
"Galatasaray'a imza atmak için karar verdiğimde beni getiren Üstünel'di. Onunla hala konuşuyorum. Bazen akşam yemeğine de çıkıyoruz. Ondan sonra gelen Adnan Sezgin'in takımım kötü gidişinde bir etkisi olamaz. Sahada olan biziz. Bir takım idari kararlar olabilir ama sahada her şeyi yapması gereken biziz. Sorumluluık futbolculardadır. Ben Üstünel'i de Keita'yı da Elano'yu da özlüyorum. Bu futbol. Geçmişe dönmemek lazım."

"GALATASARAY İÇİN EN İYİ ZAMAN""Şu anda sıfırdan başlamak, dipten zirveye çıkmak için en doğru zamandır Galatasaray için. Ben kesinlikle burada olmak ve kariyerimi burada bitirmek istiyorum.
"BİZ %110 UMURSUYORUZ""Bazen futbolcuların umursamadığı söyleniyor. Ben çok net söyleyebilirim, bizler %110 düşünüyoruz her şeyi. Bazen çok iyi oynuyoruz ama son hamleyi yapamıyoruz. Bazen olmuyor. Bazen oyunun sonucunu değiştiremiyoruz."
YENİ TRANSFERLER HAKKINDA
"Bir teknik karardır. Gelenler de kaliteli isimler. Yeni teknik heyet de nelere ihtiyacımız olduğunu görecek. Bu çok iyi bir zaman. Galatasaray için her şeyin sıfırdan başlaması için çok iyi bir zaman. Biz bütün maçları kazanmak için sahada olmalıyız."

"OYUNCULAR YAN YANA OLMAYA ALIŞMALI""Oyuncuları bir anda sıfırlayamazsınız, oyuncuların yan yana olmaya alışması lazım. Bu dönem Galatasaray için çok önemli bir dönem."
TEKNİK ADAMLAR HAKKINDA: İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ"Teknik direktör değişiklikleri takıma etki ediyor diyebiliriz. Bir maça başkası ile çıkıyor ve istediklerini yapıyorsunuz. Sonraki maçta istekler ve yapmanız gerekenler değişiyor. Futbolda istikrar çok önemli.
"İŞLER KÖTÜ GİDİNCE TEKNİK ADAM GİDİYOR""Türkiye'de böyle bir anlayış var. İşler kötü gidince teknik adam gidiyor. Sahaya hiç bakılmıyor, Schuster'de olduğu gibi. Bence bir insana, bir teknik adama 2-3 yıl verilmesi lazım. Ondan sonra "Size şans verdik ama olmadı" denebilir. Altı ayda hiçbir şey olmaz. Sonuçta çalışıyorsunuz, şansa da ihtiyacınız var. İstikrarlı da olabilmeniz lazım."
ARDA HAKKINDA"Arda'ya, daha doğrusu bir oyuncuya tavsiye veremezsiniz. Sonuçta herkes çocukken futbola başlar ve ilerlerken kararlar verir. Yönetim Arda'yı kaptan yaptıysa bunu kabul edeceksiniz. Dünyada birçok genç kaptan var. Arda'nın çok iyi bir kaptan olduğunu düşünüyorum. Bu kulübe de kaptan olarak çok yakışıyor bence. Zor bir sezon geçirdi, çok sakatlık yaşadı. Arda bence buranın 1  numarası olduğunu gösterdi. Bu arada Arda çok da komiktir. Beni de ilk geldiğimde çok güldürüyordu. Mutluluk çok önemli. Mutlu olduğunuzda iyi olursunuz. Arda'nın da mutlu olmaya ihtiyacı var. Arda'ya yapıştırılan etiket ne olursa olsun, Arda kendi olmak zorunda. Arda çok yetenekli bir isim. Her an her şeyi yapabilecek bir oyuncu Arda."
"ARDA AVRUPA TECRÜBESİNİ YAŞAMALI"
"
Bence yapabiliyorsanız, kesinlikle her zaman Avrupa'ya açılmalısınız. Arda'da da Avrupa'ya giderek o tecrübeyi yaşamalı. O fırsat kaçmamalı. Avrupa, futbol için en iyi noktadır. O tecrübeyi yaşamalı."

"19 NUMARA GİDİNCE ÇOK ÜZÜLDÜM""19 numaradan 99 numaraya geçmek beni üzdü. 19'un benim için anlamı çoktu. Her futbolcu için numara önemlidir. Ben 19 elimden alındığında çok üzüldüm. "Acaba zamanım mı bitiyor, gitmeli miyim?" dedim. Ama şimdi 99'u da çok seviyorum. Umuyorum bana şans getirir."
"RIJKAARD'IN GİDİŞİ BENİ ŞOKE ETMİŞTİ""Rijkaard'ın gitmesi bence şoke edici bir karardı. Bence Rijkaard'ı bazı oyuncuların anlamadığını düşünüyorum. Onun tarzı biraz farklıydı. Daha fit olmalı, kondisyonunuz daha iyi olmalı. Rijkaard da futbolcuların çok hazır olmadığını görünce alışık olduğu sistemden biraz farklı bir sistem oynatıyordu."
"YERİMİZİ BİZ KAZANMALIYIZ""Rijkaard geldiğinde beni de oynatmadı. 7-8 maç bekledim. Sonuçta hepimiz yetişkiniz ve elimizden geleni yaparak yerimizi kazanmalıyız Bir menajer seni oynatmıyorsa, seni sevmiyor demek değildir. Geri dönüp daha çok çalışmalısın. Bu da Türk futbolcularının öğrenmesi gereken şeylerden biri. Bu herkes için geçerlidir."
"BURADA ÇOK MUTLUYUM""Türkiye'de çok mutluyum. İstanbul'a geldiğim, Galatasaraylı olduğum için çok mutluyum. İnsanların sevilmesi zor değil, sevilmemesi zor ve kötüdür. Burada ailem çok mutlu, ben çok mutluyum."
"KONTRAT İÇİN SAVAŞACAĞIM""Ben yeni bir kontrat almak için savaşacağım. Ama kulüp farklı bir karar alırsa da saygı duyarım."
"GALATASARAY İYİ SONUÇLARI HAK EDİYOR""Umuyorum Galatasaray çok daha iyi sonuçlar alacaktır. Galatasaray bunu hak ediyor."
"BÜLENT ÜNDER'İ TERİM'İN YARDIMCISI OLARAK BİLİYORUM""Bülent Ünder'i şahsen tanımıyorum. Fatih Terim'in yardımcısı olduğunu biliyorum. Hakkında bir kaç şey duydum."
"YAŞANANLARDAN ÖTÜRÜ ÇOK ÜZGÜNÜM""Kalan maçlarda yeni kontrat için çalışacağım. Bu sezon yaşananlardan ötürü çok üzgünüm. Umuyorum geride kalan maçlarda umutlanmak adına bir şeyler vereceğiz."
"ŞAMPİYONLUK İÇİN TABİİ Kİ TRABZONSPOR" - "ALEX'E DE ŞAPKA ÇIKARTMAK LAZIM""Şampiyonluk için tabii ki Trabzonspor diyeceğim. Fenerbahçe çok iyi oynuyor. Alex harika bir sezon geçiriyor. Ama Türkiye ligi çok çılgın her şey olabilir. Umuyorum heyecanlı bir sezon sonu olur ve gerisi de gelir.  Alex çok koşan, çok depar atan biri değil ama yaptıkları için ona da şapka çıkarmak lazım.


Kewell takıma gelen en iyi, en kariyerli, en başarılı futbolcu değil ama taraftar tarafından "tarihte en çok sevilen futbolcular" sıralamasında kesin ilk 5'e girer! Bunda en büyük etki karakteri gözüküyor. Zaman zaman hırslı, şapka çıkartılacak goller atan, zeki, oyunu ve pozisyonları çok iyi okuyabilen bir yarı lider, sürekli dik duruyor, tabir-i caizse kuyruğu dik tutuyor! Hatta Avustralya Futbolcular Birliği her yıl seçilen en iyi genç oyuncu ödülünü "Harry Kewell Madalyası" olarak değiştirdiler! Yarı lider çünkü bir türlü tam geçmeyen sakatlık, bunun getirdiği pozisyon ürkekliği ve devamsızlığa istinaden kondisyon noksanlığı eksi yönlerini de özetliyor.


Röportaj içeriği ve zamanlaması bakımından taraftara oynadığı çok açık. Söylediği hiç bir önemli bilgi / düşünce yok. Rijkaard - Haldun Üstünel - Hagi - gelen futbolcular - giden futbolcular herkes iyi, futbolcular kötü! En sonunda da Trabzon şampiyon olsun diyerek taraftarın yüreğine "nokta atışı" yapıyor.


Sezonda uzun süreli sakatlıklar ve dönüşlerde form tutma çabası ile verimli olamama ve hatta oynadığı bir çok maçta takımı eksik bıraktığı gözlemim var. Önümüzdeki sezon muhtemelen başkan - yöneticiler - teknik kadronun tamamı (kaleci antrenörü Nezihi dahil!!!) - bir çok futbolcu değişecek ve Harry Kewell İstanbul gibi bir kentte 1-2 yıl daha geçirmeye çalışacak. Bu adaletli bir durum değil. Yabancı kısıtlaması olmayan bir ülke olsaydık düşünülürdü ama 8 yabancıyı da son derece efektif kullanmak zorunda olan bir dünya kulübünün ne zaman ve nasıl oynayacağı belli olmayan bir oyuncuya umut bağlaması yanlış olur. Büyük takımlar duygusallığı bir kenara bırakıp işine / sistemine / kulüp karakterine yaramayan futbolcularla yollarını ayırır, bu çok normaldir. Raul veya Guti Real Madrid'de futbolu bırakamıyorsa, Eto, Henry, İbrahimoviç Barcelona'dan ayrılıyorsa, Torres - Liverpool, Robinho - Manchester City, Robbie Keane - Tottenham, Rooney - Manchester United'dan direkten dönüyorsa bizler de duygusallığı bir kenara bırakmalıyız
(duygusallıkta 1 numaram Van Gobbel olur!). Bence bu güzel yüzlü, güzel gülüşlü, güzel insanla yolun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Seni hiç unutmayacağız ve hep şu cümleni hatırlayacağız:


"My name is Harry Kewell, Harry Kewell is Galatasaray"

1 yorum:

Elve dedi ki...

direk olarak trabzonspor olsun demiyor. trabzonspor demek zorundayım diyor. bence güzel bir röportaj olmuş. arda için ufaktan igneleme yaparak eski samimi arda degil biraz götü kalktı demiş. rijkaard'ın gönderilmesi hataydı demiş. hagi çok iyi futbolcuydu demiş. ama çok iyi antrenör dememiş.