6 Ekim 2012 Cumartesi

Kesat Not Vermeceler Serisi no:2 Galatasaray: 1 - Eskişehirspor: 1

Maç yazısı yazmak istemiyorum zira yazacak çok da bir şey yok - Braga maçında ne söylediysek aynı sıkıntıları gördük sahada yine - sadece bu kez şanslıydık, ama şansımızı laubalice harcadık. İnsanlar şanslarını kendileri yaratır derler, bazı şanslı insanlar da kendi şanslarını bu şekilde harcıyorlar işte.

Neyse çok uzatmadan notlamaya geçeyim.

Nando Muslera 8 : Tamamen duygusal bir şekilde veriyorum bu notu. Maç içerisinde hiç iş düşmedi ayağına gelen topları iyi servis etti. 1-0 kazansaydık notum 7 olacaktı, lakin golü yediğimiz pozisyondaki mücadelesi, pozisyonu kurtarmak için çabası 8'i haketti, 10'u da haketti aslında da - ortalamaların ayarıyla çok oynamayalım. Galatasaray'ın sahada o an bulunan 10 oyuncusunun maç sonu gidip Muslera'dan özür dilemesi lazım.

Manu Eboue 7 : Son dakikada yenilen gol nedeniyle tüm savunma oyuncularından birer puan düşürüyorum. Böyle laubalilik olmaz - diye şikayet etmeyi bir kenara bırakırsak. Maç boyu takımın en sağlam basan oyuncusuydu, ama hücum aksiyonlarında yine doğru tercihlerde bulunamadı. Lakin maç boyu Cris'in ağırlığını kapattı - çok kritik müdaheleleri vardı. Takımın en iyilerinden birisi idi.

Cris 5 : Tamam adam bilinçli oynuyor eyvallah da - çok ağır... Fazla ağır. Türkiye liginde sorun olmayabilir ama Avrupa'da başımız ağrıyacak demiştim ki Türkiye ligini fazla hafife aldığımı fark ettim. Çok kötü bir maç çıkarmadı - ama arkasına atılan her top endişe yarattı.

Dany Nounkeu 7 : Her pozisyonda vardı, hırsla mücadele etti, her topa önde bastı. Ama topu oyuna sokmakta ciddi sıkıntılar yaşadı, daha basit oynaması gerekiyor. Son dakikada takımın geri kalanıyla birlikte uyudu.

Albert Riera 6 : Vasattı. Hücumda beklenen katkıyı yapamadı, savunmada dengesiz göründü. Dany ile uyumsuzdu, Dany arkasını çok toplamak zorunda kaldı. Ama kritik bir hata yapmadı - Hakan Balta'nın standart oyunundan kötü değildi.

Felipe Melo : 4  Bu adamı sahada gördükçe dehşete düşüyorum. Paralel bir evrende miyiz? Geçen sezon gerçekten yaşanmadı mı yoksa? Alternate Melo bu bence - ya da çok uzun tatil yaptı. ( Tatilinde gözümüz var Felipe ) Yani teknik bir analiz yapmaya değecek kadar bile oynamadığı için Melo, diyecek bir şey bulamıyorum. Ayakta duramıyor - hücuma katılamıyor - pas atacak gücü yok. Ne desem boş.

Selçuk İnan 7 : Boffin'e takıldı iki kez, ama onun dışında takımın ritmini ayarlayamadı, oyunu hızlandıramadı, pas kanallarını göremedi; çünkü Melo sağolsun kendi yarı sahasından top almak zorunda kaldı. Çok da suçu yok, şutlarının biri bile gol olsaydı bugün kahraman olacaktı.

Emre Çolak 8 : Çok çalışkandı. Düştü, kalktı, yuvarlandı, faul aldı, arayı görmeye çalıştı. Denedi, denedi, denedi. Sahada çok fazla yanlış karar veriyor, fiziksel olarak yeteri kadar sağlam duramıyor, lakin sahadaki en hareketli adamdı. Maç kazanılsaydı, maçın yıldızı olacaktı.

Hamit Altıntop 7 : Sivrilmedi - sırıtmadı. Basit top kaybı yapmadığı gibi sorumluluk da almadı. Bizim Hamit'ten beklediğimiz bu olmayabilir, ama .Hamit'i HAMİT olmadığı için suçlamak da bana biraz haksızlıkmış gibi geliyor.

Umut Bulut 7 :  Golü hazırladığı pozisyonda çok çabaladı,  maç boyunca Servet ve Diego'ya nefes aldırmadı. Hatta onlardan daha stoper gibi oynadı diyebilirim, oldukça sertti. Çabaları şans golünü getirdi (  insanlar şanslarını kendileri yaratırlar ) . Lakin o pozisyonda ofsayttaydı diyerek - işin şans boyutuna hatanın da karıştığını itiraf etmem gerek.

Burak Yılmaz 7 : Attığı golde top ne şekilde önüne gelmiş olursa olsun vuruşu muazzamdı. Lakin golden sonra çok net pozisyonlar harcadı. Maç boyunca topla buluşmalarında ayağından topu çok açtığı için çok sayıda top ezdi. Ama sonuçta golünü atarak üzerine düşeni yaptığı için geçer notu haketti.

Nurettin Amrabat 7 : Şimdi benim gönlümün notu aslında 5'tir. Ama hakettiği not en azından 7'dir Nurettin'in. Sorun şu ki, doğru karar veremiyor. Sahada sürekli olarak yanlış tercihlerde bulunuyor. 2 kişiyi karşına alıp plase denemeleri, kendi etrafında dönmeleri, boştaki adamı göremeyişleri. Hele ikiye iki pozisyonda Akaminko'nun önüne nasıl olsa hızımla geçerim diye topu atması deli etti beni. Halbuki bir verkaç yapsa kaleciyle burun buruna kalacaktı.

Ama şunu da kabul etmek lazım - bu takımda birazcık açık alan bulduğunda pozisyon yaratabilecek en önemli opsiyon da o. (Diğeri Aydın çünkü) En azından Türkiye liginde. Şampiyonlar Ligi'nde o çalımları yemiyorlar - o alanları vermiyorlar, ama Türkiye'de Amrabat Galatasaray'a puan veya puanlar kazandıracaktır. Kapalı savunmalar karşı ne yapar sorusu ise bambaşka bir sorun... Takımın laubaliliğini Amrabat'tan çıkarmayacağım - geçer notu haketmiştir yarattığı pozisyonlarla. Daha yükseğini ise hiçbirini değerlendiremediği için alamamıştır.

Yekta Kurtuluş:  -

Etkisizdi. 4-3-3'e dönmek iyi bir fikirdi, fakat Yekta'nın ciddi bir maç eksiği var ve sahada kayboluyor. Bu kadar maç eksiği olan bir adama bu kadar kısa bir süre için not vermek haksızlık olacaktır kanaatindeyim. İlla bir not vermem gerekse bu 6 olurdu. Ne şiş yansın ne kebap.

Sercan Yıldırım : - 

Sercan kurtarıcı olarak giriyorsa bir sorun var demektir.  Not verip haksızlık etmeyelim çocuğa.

Sizin notlarınızı da bekliyoruz efendim. Yorumlara buyrun.

Ayrıca Braga maçı ortalamalarını da paylaşayım:


Nando Muslera 7.17
Manu Eboue 7.5
Semih Kaya 4.66
Dany Nounkeu 6.66
Albert Riera 6.50
Felipe Melo 4.66
Selçuk İnan 5.66
Emre Çolak 6.33
Nurettin Amrabat 3.90 
Burak Yılmaz 5.66
Umut Bulut 4.90
Johan Elmander 6
Aydın Yılmaz 6
Yekta Kurtuluş 5


1 yorum:

Devil dedi ki...

Nando:7
Eboue:6
Cris:2
Dany:5
Riera:4
Hamit:4
Melo:2
Selçuk: 5
Emre: 3
Umut: 4
Burak: 3
Amrabat: 4
Yekta:3
Sercan:?