3 Eylül 2012 Pazartesi

Düz Adam Raul Meireles


Raul, ilk Porto'ya geldiğinde, nereden geldi demiştim bu adam. Ama oyuncu potansiyeli ölçmede dünyanın en başarılı insanı olduğum  söylenemez, Xavi'ye de zamanında Laudrup varken bu çelimsiz çocuğun ne işi var sadece sağa sola alıp veriyor demiş, Iniesta'yı da o kadar Ronald de Boer var, bu çocuğun burada işi ne diye küçümsemiştim. Sağdan alıp sola veriyor arada da vuruyordu. Costinha gibi üç ciğerli, Deco gibi sekiz gözlü ve "ön"görülü, Carvalho gibi kimseyi hiçbir şekilde geçirmez, Ferreira gibi bindirip duran, Derlei gibi akıp giden değildi.

Liverpool'a ilk gittiğinde yine overrated bir Portekizli yine anlamsız pahalı bir transfer dedim. Ama Raul her gittiği yerde belirli bir standardı tutturdu. Raul Meireles'ten gittiği hiçbir takım, o takımı alıp götürmesini istemedi, hep kadroda bir boşluğu yamamak, bitmiş bir yapıyı tamamlamak için transfer edildi. Porto'da Maniche'nin, Liverpool'da Alonso'nun, Chelsea'de sakatlanan Essien'in yamasıydı. Her zaman bir asıl oyuncuya destek verdi, Porto'da Moutinho, Liverpool'da Gerrard, Chelsea'de Lampard - takım başarısız olsa dahi o her zaman belirli bir seviyeyi korudu. Kimse ona "bu seviyenin oyuncusu değil" demedi, aldığı en büyük hakaret "düz" oyuncu idi, kimse ona tembel, işe yaramaz veya yetersiz demedi. Ona sadece düz dediler.

Futbolda düz adamlara da ihtiyaç var. Hiçbir şeyi kusursuz yapmayan her şeyden biraz yapan, sahada ne yaptığını iyi bilen bir adam Raul Meirelles. Kuyt kadar koşmaz, Alex kadar ince görmez, Krasic kadar hızlı, Bienvenu kadar güçlü değildir, lakin tecrübelidir, nerede duracağını bilir ve en üst düzeyde o düzeyde olduğu kabul edilecek kadar uzun süre oynamıştır.

Bu yaftayı hakedip haketmediği başka bir tartışma konusudur, lakin Raul gittiği hiçbir takımda sırıtmamış, günah keçisi olmamıştır. Bu bile onun belirli bir standardı ve sürekliliği tutturduğunu gösteriyor.

Fenerbahçe'nin sahada ne yaptığını bilen oyunculara şu anda her şeyden çok ihtiyacı var. Fakat Meirelles+Topal'lı ortasahanın verim göstereceğine ihtimal vermiyorum. Topal + Cristian-Meirelles ise bambaşka bir hikaye.  Bu kanıya nereden vardığımı söyleyeyim:

Öncelikle Topal transferinin başından beri söylediğim üzere Topal bir kesici, Valencia'da da sürekli kesici olarak oynatıldı. Uzaktan iyi şut atması onun box to box olduğu yönünde bir ilüzyon yaratmasın sizde. Topal rakip ceza alanına duran toplar dışında mecbur kalmadıkça girmez, kendi ceza alanının önünde top kesmeyi sever, top takımındayken ribaund kovalar - topu istemez. Bu onun oyun yapısı ile ilgili bir durum ki 4-3-3 süpürücüsü olarak Mehmet Topal Şampiyonlar Ligi seviyesinde bir oyuncudur-  fakat 4-4-2  4-4-1-1 gibi taktikler çok farklı meziyetler istemektedir - sürekli hareket halinde olmak, üçgenler kurabilmek - oyun görüşü - denge gibi, Mehmet Topal minimal oynayıp top kesip basit bir şekilde önündeki orta saha oyuncusuna verdiğinde, seken topları kaleye şutladığında çok daha verimli olmaktadır. Fenerbahçe taraftarı bunu şu ana dek görmediyse dahi görecektir.

Topal'ın kariyer zirvesini kesici olarak yapmış olduğunu, stoperde orta saha ikilisinde oynadığında daha verimli olduğunu defalarca gördük.

Cristian benim şahsen çok beğendiğim bir oyuncu olmasa dahi, ayağı düzgün, nerede duracağını bilen, doğru yer tutan bir oyuncu ki - hareketli bir orta saha oyuncusuyla çok iş yapabileceğini geçen sezon gördük. Raul bu resme nereden girecek? Asıl soru bu. Raul Meireles asla asıl çocuk olmadı - olma gibi bir hırsı da olmadı, Fenerbahçe'de bu role soyunması gerektiğinde, oyununu bir kademe yukarı çıkarabilecek mi? Cevaplanması gereken soru bence bu.

Durum itibariyle Raul Meirelles transferi (maddi koşullarını açıklanınca değerlendiririz) geç kalmış bir transfer olmakla birlikte çok çok iyi bir transferdir. Tek kafa kurcalayan Cristian ile gösterecekleri uyumdur. Ben Raul Meirelles'in oyun tipi olarak Cristian'a benzediğini fakat bir gömlek üstü bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Haliyle Fenerbahçe orta sahasında iki benzer tip oyuncunun nasıl sinerji göstereceği merakla beklediğim bir husus. (Lampard - Gerrard örneğinde İngilizler ciddi sıkıntı yaşamışlardı) Bir diğer kafamı kurcalayan da bu transferin ardından Cristian'ın oynamaya devam edip etmeyeceği, Raul Meirelles'in partneri Selçuk olursa, bu gerçek bir kamera şakası olur.

Fenerbahçe bir son dakika transferi için oldukça iyi iş çıkardı.

Tebrikler.

Maliyet editi: 10 milyon euro bonservis ilk sene için senelik 3 milyon -

son iki transferi 13 ve 12 milyon pound olan bir oyuncu için bence makul bir ücret. Dediğim gibi Meireles'in kalitesini tartışabilirsiniz, ama tanınırlığını - piyasa değerini tartışamazsınız. Geçtiğimiz sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonuyla beraber 45 maça çıkmış an itibariyle 29 yaşında olan ( orta saha oyuncuları için zirve yaş olarak kabul edilir ) bir oyuncudan bahsediyoruz. Kariyerinde olay çıkardığı bir takım - bir disiplin sıkıntısı - kötü ayrıldığı bir kulüp de yok aynı zamanda bu oyuncunun. Ödenen ücret Türkiye şartlarında yüksek olsa da gayet normal bir ücret. Bu tarz bonservis ücretlerini şu şekilde okumak lazım: Raul Meireles performans gösteremese dahi 5-7 milyon euro'ya satılabilecek bir oyuncu mudur? Evet.

30 yaşında Portekiz milli takımında banko oynayan CV'sinde Liverpool-Chelsea-Porto ile UEFA ve Şampiyonlar Ligi şampiyonlukları yazan "Portekizli" bir oyuncunun her daim piyasası olacaktır. Aynı Anelka gibi. Cris, Amrabat gibi transferleri eleştirmem de biraz bu yüzdendir.

Risk almayarak da risk alınır.

Ödenecek yıllık ücret ise muadili olan ( en azından piyasa değeri olarak ) Melo'yu düşünürsek gayet makuldür.  Bu transfere yapılabilecek tek eleştiri, madem alabiliyordunuz, neden ön elemeden önce getirmediniz? sorusudur ki Fenerbahçeliler de kendilerine bu soruyu sıkça soruyorlardır sanıyorum.

Tekrar tebrikler.

2 yorum:

zizou dedi ki...

meireles-veloso-moutinho üçlüsü hayranı olarak bu adamın en verimli şekilde sizin bahsettiğiniz gibi olacağını düşünüyorum. fakat baroni'nin durumu (formsuzluk demicem olamaz,yürüyen adama formsuz diyemezsin bambaşka bişidir o) acaba meireles-topal-topuz su an için daha mı iyidir diye düşünüyorum. sizce?

erk dedi ki...

Kusra bakmayın cevap istenmeyen sebeplerden dolayı biraz geç geliyor. Baroni'nin tekrar takıma kazandırılması gerekiyor. Yani Mehmet Topuz şu an için daha üst düzey performans gösterecektir elbette, lakin o oynatıldıkça Cristian daha da çok küsecektir, Fenerbahçe'nin de sahada ne yaptığını bilen oyunculara ihtiyacı var, zira Galatasaray gibi yüksek tempolu bir pres futbolu oynamaya elverişli değil takım. Krasic'i Stoch'u Sow'u Meireles'i alıp sonra önde basacağız baskı kurup rakibi bunaltacağız demek çok da gerçekçi değil bence. Fenerbahçe'nin bu bunaltma işini sahayı iyi parselleyerek - akıllı oynayarak yapması lazım ki - bu konuda "ne yazık ki" Selçuk Şahin, Mehmet Topuz'dan daha yetkin bir oyuncu ve Cristian her ikisinden de iyi. Belki diyorum, Alex oraya devşirilebilir mi - ama son çıkan krizle birlikte o ihtimal de oradan kalkmış gibi görünüyor. Yine de Kocaman'ın elinde ligin çok üzerinde bir kadro var. Benim pimpiriklendiğime bakmayın (: