4 Ağustos 2012 Cumartesi

Krasic

4 Haziran 2012

"...Stoch ve Kuyt'un beraber oynadığı bir Fenerbahçe iki oyuncudan birisinin etkinliğini ciddi anlamda düşürecektir ki, bu bana Stoch'un gideceği yönündeki dedikoduları hatırlatıyor. Zira, Stoch dribling üzerinden pozisyon üreten, ama sahayı dikine değil diyagonal kat eden, kendine has bir başka kanat forvet. Kuyt'dan farkı, hızlı - çevik ve hücum anlamında daha yaratıcı ama çok daha dağınık olması. Sağ açıkta performansının sürünmesinin sebeplerinden birisi de zaten içe kat etme alışkanlığı ve dikine gittiği zaman sıradan bir oyuncuya dönüşmesi. Şimdi Kuyt sağda kullanılırsa iki içeri kat eden oyuncuyla bütün hücum yükü Fenerbahçe kanat oyuncularına yüklenecek ve ciddi bir alan(spacing) problemi yaşanacak, özellikle kapanan takımlara karşı, öte yandan Stoch sağda kullanılırsa, ondan şutlarından ve rakibin dengesini bozan içe kat edişlerinden yaptığı katkıyı alamayacaksınız. En olası senaryo rotasyondan kullanılmaları gibi, lakin bu durumda Fenerbahçe'nin Dia tarzı - (Dia gidecekse eğer) delici bir kanat oyuncusuna ihtiyacı var. Bu transferi o halde bir rotasyon transferi olarak görmek gerekir."

4 Ağustos 2012

Ve Dia gitti - Krasic geldi. Bence lüks transfer yorumlarının tam aksine takım kimyası açısından nokta transferdir. Oyunun daralması sorununu aşmak için Barcelona'nın Alexis Sanchez'e yaptığı yatırımı göz önünde bulundurursak, kanat oyuncularının farklı tipte olmaları bir modern futbol gereği olarak gözümüze çarpar. Transferin tek soru işareti yaratan kısmı Krasic'in son sezonu boş geçmiş olmasıdır. Lakin, oyuncunun potansiyeli, zaten gelmiş olduğu seviye, balçıkla sıvanamayacak - bok atılamayacak kadar açıktır. Krasic, bundan bir sene önce Nedved ile kıyaslanabilecek performans göstermiş, bu performansı İtalya ligi gibi kanat oyuncuları için zor bir ligde göstermiş, dünyanın sadece yetenek göz önünde bulundurulduğunda sayılı kanat oyuncularındandır. 

Benim Amrabat transferine kızmam da bu yüzdendir. Krasic, Amrabat'ın bir gün olmayı umduğu adam olmuştur. Şimdi o adamı Krasic'e tekrar hatırlatmak gerekiyor - Fenerbahçe'nin çözmesi gereken sorun budur. 

Lakin bundan 2 ay önce yapılmış tespit tazeliğini korumaktadır. Kuyt veya Stoch veya Alex - Aykut Kocaman bu üçlüden sadece birini kullanabilecektir ideal şablonunda. (Sow'un kendine gelip ileri uçtaki yerini aldığını düşünürsek ) Bu bağlamda Kuyt muhteşem bir rotasyon oyuncusu olabilir ve forveti, iki kanadı, orta sahayı yedekleyerek takımına ciddi bir derinlik kazandırabilir. Lakin Kuyt'u orta sahada kullandığınız takdirde, Mehmet Topuz'un suçu neydi diye soracağım size. Kuyt iyi niyetli, kuvvetli, profesyonel bir oyuncu olabilir, ama bir oyun kurucu, top taşıyıcı, hiç bir zaman olmadı. Öte yandan Kuyt'un forvette kullanılması durumunda Türkiye Ligi standartlarının üzerinde bir verim alınabileceğini düşünüyorum. Ama bu durumda Salih Uçan ve Recep Niyaz'ın rotasyonu bile zorlaması imkansız görünüyor. 

Fenerbahçe savunmasının artık kurulmuş olduğunu düşünürsek, ön alanda yer alacak 6 kişi kalite anlamında olmasa da kimya anlamında sıkıntılıdır Fenerbahçe'de. Mehmet Topal tandem orta sahalarda verim gösterememekte, ( 4-4-2 de tandem orta saha performansı stoper performansından daha kötüdür kanımca. Mehmet Topal tipik bir 4-3-3 -  4-1-2-1-2 - 4-1-3-2 çapasıdır. ) Baroni oyunu yönlendirme konusunda eksik kalmakta, Alex 4-3-3 ün merkez orta saha temposunu kaldıramamakta ve takımı 4-2-4'e döndürmekte, Mehmet Topuz ve Kuyt ise işin efor yanını kotarsalar da organizasyon konusunda Baroni'den iyi olamamaktadırlar. 

Haliyle bugünlerin popüler tabiriyle, Fenerbahçe'nin kadrosunda bir çileğe ihtiyacı vardır. Çilek geldiğinde ise ortaya çıkacak kadro, belki de son yılların en derin Fenerbahçe kadrosu olacaktır:
Yedeklerine kadar milli oyunculardan kurulmuş bir kadro.

Volkan(Mert)

Hasan Ali ( Caner/Özgür)
Yobo ( Bekir)
Egemen (Serdar)
Gökhan Gönül (Orhan)

Mehmet Topal (Selçuk)

Baroni     ( Mehmet Topuz/Özer/Sezer/Selçuk/Kuyt)
Transfer ( Alex )

Stoch ( Kuyt/Bienvenu/Caner/Özgür/Sezer/Özer/Alex)
Krasic ( Kuyt/Bienvenu/Mehmet Topuz/Sezer/Özer/Alex)

Sow (Kuyt/Bienvenu/Semih)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Hahahaha Kuyt rotasyon oyuncusu mu dedin hahahaha.

erk dedi ki...

Sezon içerisinde o hale evrilecektir. Söylediğimin arkasındayım. 32 yaşında bir futbolcu haftada 2 maçı sezon boyunca kaldıramaz. Kaldırırsa da helal olsun. Kuyt, hakkındaki fikirlerim için http://sonvagon.blogspot.co.at/2012/06/dirk.html bu post'a bakabilirsiniz.

Kaldı ki, ben haksız çıksam ve Kuyt bu takımın tek garanti 11 oyuncusu olsa dahi, Stoch ve Sow'un forma şanslarının ve takım için huzurlarının etkileneceği gerçeğini değiştirmiyor bu durum.

İsimleri form durumuna göre değiştirin - çok da önemli değil - Sow çıkar Kuyt girer, Kuyt girer Stoch çıkar - Fenerbahçe'nin orta saha dışındaki her bölgede ciddi bir derinliği vardır. Sorun an itibariyle takım kimyasıdır.