7 Ağustos 2012 Salı

Krasic vs. Amrabat


Krasic transferinin Fenerbahçe açısından önemi ve kadro yapısında yaşatacağı değişiklikleri tarttım bir önceki yazımda, şimdi ise iki transferi avantajları-dezavantajları yönünden kıyaslamak istiyorum. Benim Krasic transferini daha çok beğendiğim bir gizem değil artık, lakin olabildiğince objektif bir şekilde neden böyle olduğunu açıklamaya çalışacağım. İki transferi bir çok kriteri göz önünde bulundurarak değerlendirecek, her kritere kendimce 10 üzerinden bir puan vereceğim.

Maliyet:

Burada terazi dengede kalıyor. Her ne kadar Galatasaray, Amrabat için Fenerbahçe'nin Krasic için Juventus'a ödediği bedelden fazlasını ödemiş olsa da, Amrabat'ın aldığı düşük yıllık ücret iki oyuncunun üç yıllık maliyetlerini eşitliyor. Burada transferleri kendi şartları yerine diğer transferle kıyaslamak amacında olduğumuzdan iki transfere de puan vermiyorum. Haliyle bize de saha dışını değil, içini tartışmak kalıyor.

-/-

Risk Faktörleri:

a) Sakatlık

İki oyuncu da çok sık sakatlık geçiren, zayıf fizikli oyuncular değiller. Özellikle Amrabat'ın geçen sezon yediği tekmelerden sonra hala ayakta durabiliyor olması ne kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor. Öte yandan Krasic de İtalya Ligi'nden geliyor. Lakin bir sezon boyunca iki elin parmakları kadar maça ancak çıkmış olması ve Türkiye Ligi'nin fiziksel şartlarına ( bozuk sahalar, takoz savunma oyuncuları, ciddi ısı farkları ) henüz alışmamış olması bu konuda onu Amrabat'ın bir adım gerisine atıyor. Kim bilir belki de Krasic, burada Lazetic gibi bir biyonik adama dönüşür.

Amrabat 9/10   -  Krasic 7/10

b)  Ülkeye uyum

Bu konuda Amrabat 2 sene Kayseri'de yaşamış ve türlü türlü deplasmana gitmiş bir insan olarak 2 adım önde. Amrabat'taki tek muhtemel soru işaret, İstanbul'daki yaşamın onun dikkatini dağıtıp dağıtmayacağı. Eindhoven da, Kayseri de bir İstanbul'daki hareketliliğe sahip şehirler değil.

Krasic'in Sivas, Kayseri, Trabzon gibi deplasmanlarda nasıl reaksiyon vereceği hala muamma. Galatasaray, Keita'dan belki de bu yüzden tam anlamıyla verim alamamıştı. Krasic'in geçtiğimiz sezonlarda Fenerbahçe'yi tercih etmediğini, ikna edilmesi için epey uğraşıldığını da biliyoruz.

Amrabat 9/10 - Krasic 4/10

c) Motivasyon

Amrabat için Şampiyonlar Ligi seviyesinde bir oyuncu olduğunu kanıtlamak için son fırsat, bunda da çuvallarsa bir şansı daha olmayacak, bunun bilincinde. Belki de bu yüzden bu tarz fedakarlıklar yaparak Galatasaray'a geldi. Fatih Terim'in eğitmenden ziyade motivatör bir antrenör oluşu da bu konuda risk azaltıcı bir faktör. Lakin Amrabat'ın aşırı motive oluşu ve kendini kanıtlamak için takım disiplininden kopma ihtimali bir başka risk.

Krasic için ise kariyerini canlandırma şansı Fenerbahçe. Açıkçası Krasic'in saha dışı kimliği ile ilgili pek bilgiye  sahip değilim, ama en azından vitrin maçlarında canını dişine takan bir Krasic izleyeceğimizden eminim. Bu konuda Amrabat'ın aşırı motivasyon riskine rağmen daha önde olduğunu görüyoruz. Krasic, bir Anelka da olabilir, Stoch da. Ama Alex kadar konsantre olacağına ben pek ihtimal vermiyorum.

Amrabat 8/10 - Krasic 6/10

d) Takım kimyasına uyum

Galatasaray, geçen sezon kanatlarda yaratıcı oyuncu açlığından ne yapacağını şaşırdı, Engin'i Emre'yi Aydın'ı kurtarıcı olarak kucakladı. Bu kadro yapısında Amrabat illa ki katkı verecektir. Zira Galatasaray zaten çok yüksek tempolu top oynayan bir takım değil ve delici bir oyuncu set hücumunda önemli katkı verecektir. Zira bir alternatifi yok.

Fenerbahçe'nin oyunu açma anlamında ciddi problemleri olduğu aşikar. Dia'nın yapamadığı işi Krasic'in yapmasını bekleyecek Kocaman. Dahası Krasic hem 4-4-2 de hem 4-3-3 de sağ kanatta çok değerli işler yapabilir. Fenerbahçe'nin elindeki belki de tek saf kanat oyuncusudur an itibariyle ( belki Caner ve Özgür Çek de bu sınıfta değerlendirilebilirler )

İki oyuncu da bence hayati transferlerdir lakin Fenerbahçe'nin bölgedeki rotasyonunun şişkinliği nedeniyle takım içi problemler çıkma ihtimali nedeniyle Amrabat'ın uyum riskini Krasic'den belki bir adım daha az görüyorum. Sorun Krasic'ten çıkmasa bile, bölgesindeki diğer oyuncular üzerinden çıkabilir.

Amrabat 9/10 - Krasic 8/10

İki oyuncunun katması muhtemel olan artılar: 

a) Potansiyel

Amrabat bundan yaklaşık 6 sene önce büyük bir potansiyel olarak PSV'ye geldiğinde, beklentilerin altında ezilmiş idi. Kariyerinde onu elit potansiyel seviyesine çıkaracak bir performans göstermediği gibi, çalım sonrası hızlanması, kafası yerde oynaması, dikine adam geçemiyor oluşu, uzaktan şutlarının yetersizliği, ortalarının çok isabetli olmaması gibi özelliklerin 25 yaşından sonra gelişmesi oldukça zor.

Amrabat'tan alacağınız verime bir sonraki kriterde geleceğim. Lakin Amrabat'ın şu anda olduğu oyuncudan daha iyisi olması bence oldukça zor. Amrabat şu anda zirvesine oldukça yakın bir yerde ve ben bu zirvenin elit bir oyuncu olduğuna ikna olmuş değilim.

Krasic ise büyük bir potansiyel olarak CSKA'da parladığında pek çok üst seviye takımı peşine taktı. Bu yarışı kazanan yeniden yapılanmakta olan Juventus oldu. Juventus'taki ilk sezonuna inanılmaz hızlı bir giriş yapan oyuncu bu dönemde sık sık Nedved'le kıyaslandı. Krasic delici oyunu, bir dünya yıldızı seviyesindeki hızı, fiziksel sürekliliği ve kanat oynamayı biliyor olması ile, komple bir kanat oyuncusu olduğunu kanıtladı. Lakin, Juventus'un yapısına uyum sağlayamamış olması, performanslarında sezon içinde ciddi dalgalanmalar yaşaması gibi sebeplerden dolayı geçtiğimiz sezonu boş geçirdi.

Krasic'ten çok değil, bir sezon önceki performansını alabilirseniz eğer, size seviye atlatacak bir kanat oyuncusuna sahip olacaksınız. Eğer bu performansı alamazsanız bile sırf görülmüş olan potansiyeli adına 3-5 milyona illa ki alıcı bulacaksınız.

Amrabat'ın ise kanıtlaması gereken çok şey var. Krasic bu kriterde fersah fersah önde.

Amrabat 6/10 Krasic 9/10

b) Oyuncudan saha içinde ne alacaksınız?

Krasic'ten başlayalım bu sefer. Dikine adam geçebilen, çizgiye inebilen, bakarak orta yapan, ribaundları toplayabilen, kanat oynamayı bilen, gerekirse bekini yedekleyebilen, uzaktan gayet saygı değer bir vuruş yeteneği olan, Lig standartlarının çok üzerinde bir hızı, dengesi ve gücü olan, saf bir kanat oyuncusu alıyorsunuz. Bu saf kanat oyuncularından dünyada çok az sayıda kaldı, hatırlatmak isterim.

Amrabat'tan ise inanılmaz bileklerine hakim, karşısına gelen oyuncu kim olursa olsun geçebilen. Ama geçtikten sonraki hamlesi kafası yerde olduğu için yavaş, bu nedenle ardarda çalımlar atsa dahi etkinlik sorunu olan, uzaktan vuruşları ve ortaları ortalama düzeyde isabetli olan, lig için oldukça güçlü, çevik ve hızlı; ama avrupa standartlarında standardın belki de çok az üstünde fiziksel gücü olan ve sürekli içe kateden bir kanat oyuncusu alıyorsunuz. Her 10 numara olarak yetişen çocuğun modern futbolun 10 numaralara yer açmaması nedeniyle kanat veya çift yönlü oyun kurucuya dönüştüğü bu dönemde, bu melekelere sahip pek çok oyuncu bulabiliyorsunuz. Amrabat'ın bu tarz oyuncular arasında dünya futbol piyasası bazında bakıldığında tek artısı top sürme yeteneği, fakat bu yeteneği etkin kullanmayı katii suretle öğrenmesi gerekiyor.

Bu kriteri iki farklı alanda notlamak istiyorum:

Türkiye içerisinde ligdeki beklerin düşük seviyesini de göz önünde bulundurarak - fiziksel özellikleri ön plana çıkacak olan Amrabat takımının çok ihtiyaç duyduğu deliciliği sağlayacak pek çok maçta fark yaratabilecektir.

Krasic ise "eğer motive olabilirse" pek çok maçta rakibin savunmasını sadece ortaya öbeklemesini engelleyerek, Fenerbahçe'nin kapanan rakipleri açmasında kilit bir rol üstlenebilir.

Amrabat, Galatasaray'daki rolündeki eşsizliği nedeniyle ( ve daha çok top kullanacak olması nedeniyle ) muhtemelen daha verimli olacaktır.

Amrabat 9/10 Krasic 8/10

Fakat Şampiyonlar Ligi seviyesinde Amrabat'ın kontrataklarda takımı yavaşlatacağını, set hücumlarında aldığı topları aynı verimde kullanamayacağını düşünüyorum. Krasic ise takımı için hızla topu rakip alana taşıyacak, kontrataklarda hızlı boş alan koşuları yapacak ve Fenerbahçe baskılı olduğu anlarda rakip takımın bekini çıkarmayacaktır. Şampiyonlar Ligi seviyesindeki çok ciddi tecrübesinin yapacağı katkıdan bahsetmiyorum bile. Fenerbahçe kadrosundaki en Şampiyonlar Ligi seviyesindeki oyuncu Krasic'tir şu anda.

Amrabat 4/10 Krasic 9/10

c) İki oyuncunun kattığı taktik derinlik

Amrabat, Galatasaray için kilit bir rolde, çünkü Galatasaray'ın kadrosunda geçen sene tek adam eksiltebilen oyuncu alternatifi Engin ve Aydın idi. Galatasaray'ın özellikle Türkiye Ligi'nde böyle bir oyuncuya ihtiyacı vardı. 4 merkez orta sahayla oynar gibi oynadı takım neredeyse bütün sezon ve bunun acısını Süper Final'de şiddetli bir şekilde çekiyordu. Ancak Amrabat'ın oynayacağı 4-4-2 takımın sol tarafına defansif anlamda ciddi yük bindirirken - 4-3-3 Burak&Elmander ikilisinden birini sağ kanada çekmek anlamına geliyor. Dahası ortasaha rotasyonu 4-3-3 ü kaldırabilecek düzeyde değil Galatasaray'ın. Melo transferi olsa dahi.

Bu yüzden her ne kadar çok ihtiyaç duyulan bir oyuncu tipi olsa da - alışık olmadığı bir oyun tipinde oynamak durmunda Amrabat. Bunu kaldıracak çok yönlülüğe sahip olduğunda şüphe duyuyorum.

Krasic ise yukarıda saydığımız artıları sadece ve sadece sağ çizgide Fenerbahçe için verebilecek bir oyuncu. Lakin, oyunu genişletiyor olması, Fenerbahçe'nin daha önce sahip olmadığı tipte bir kanat oyuncusu olması, CSKA ile 3-5-2 tecrübesi olması,  4-4-2'ye de 4-3-3'e de 3-5-2 ve 3-4-3'e de uyumlu bir çizgi oyuncusu olması onu bir anlamda takımın ana dişlilerinden yapıyor.

Dahası Amrabat özellikle yavaş tempoda veya rakibin ciddi boş alan bıraktığı maçlarda sivrilirken, Krasic topsuz oyunu, çabuk hızlanıp sıfıra inme yeteneğiyle set oyunlarındaki etkinliği ve ciddi bir kontratak tehdidi oluşu ile takımına top ayağında olmasa dahi ciddi bir silah kazandırmış oluyor.

Amerikalılar "one trick pony" derler sadece tek bir şey oldukça iyi yapan adamlara, Amrabat, bana sorarsanız biraz da öyle - öte yandan Krasic, oldukça asimetrik, beklenmedik işler yapabilen bir oyuncu.
Amrabat takımın çok ihtiyacı olan lakin kolayca karşı önlem alınabilen stratejik bir silah, Krasic ise her çatışmayı değiştirebilecek olan - sırf yarattığı tehdit ile bile stratejik bir değer taşıyan taktiksel bir silah.

Bu bağlamda Krasic'i çok daha farklı alanda kullanılabilecek olması nedeniyle - iki adım önde görüyorum.

Amrabat 6/10 Krasic 9/10

d)İstikrar

Amrabat'ın Kayseri karnesi aslına bakarsanız çok da iyi değil. Çıkardığı "büyük" maçların ardından serdiği "küçük"  maçlarda Kayserispor'un puan kayıplarını, Şota'nın bunlardan ettiği şikayetleri hepimiz biliyoruz. Lakin Krasic'in CSKA ve Juventus karneleri de çok iç açıcı değil. Krasic saman alevi gibi parlamalarıyla, arada bir maç almalarıyla ve her maç en azından fiziksel bir standart ortaya koymasıyla - Fenerbahçe'ye asgari bir katkı verecektir, ama yitip gideceği, maçtan kopacağı pek çok Türkiye ligi maçı da olacak. Stoch'a benzetiyorum onu biraz da bu anlamda. Bazı maçlarda KRASIC olacakken bazı maçlar da Krasic olacak.

Amrabat 'ın ise kanıtlayacak bir şeyleri var, bu yüzden her maça asılacağını düşünüyorum geçen sezonun aksine. Bu yüzden de Amrabat'ı bir adım daha önde görüyorum. Ama gerçekten küçük bir adım.

Amrabat 6/10 Krasic 4/10


ÖZET 

Krasic, üzerine takım kurulabilecek bir oyuncu değil bana sorarsanız, ama Real Madrid, Barcelona, Bayern gibi takımları ayırırsak her takım için faydalı olabilecek bir parça. Geçen sezonki Krasic Arsenal, ManU, Liverpool, Milan, Inter dahil olmak üzere, dünya üzerindeki hemen hemen bütün takımlarda ilk 11'de forma bulabilecek seviyede bir oyuncuydu. İstikrar sorunu onun yıldız olmasının önüne geçiyor. Lakin saf kanat oyuncuları günümüz futbolunda gerçekten çok az bulunduğundan olsa gerek, hala ciddi bir piyasa değeri var. Fenerbahçe onu bana sorarsanız tam da bu piyasa değerine transfer etti. Bu yüzden bu proje tutmasa dahi, Fenerbahçe çok da zarar etmeyecektir.

Lakin Labyad'ın, Kalou'nun, Hoilett'in bonservissiz transferler yaptığı bir sezonda, bu denli yüksek bir bonservisin Amrabat'a verilmiş olması, bence Türkiye Ligi'nde ilk ikinin garantilenmesi adına yapılmış bir hamledir.

Krasic transferi ise, bir sistem dönüşümünü hedefleyen, takımını Şampiyonlar Ligi seviyesine çıkarmayı hedefleyen (performans açısından) riskli bir hamledir.

Amrabat, göstereceği performans açısından çok da riskli olmasa da - Yatırımın geri dönüşü açısından oldukça riskli bence potansiyel kazancı çok da yüksek olmayan bir transferdir. Öte yandan Krasic'in potansiyeli bir sene önce onu bıraktığımız nokta veya biraz daha üstüdür.

Dahası, nasıl Amrabat'ın Türkiye'de yapabileceklerini az çok kestierebiliyorsanız; Krasic'in Şampiyonlar Ligi seviyesinde yapabileceklerini de az çok biliyorsunuz, bu bağlamda Krasic, daha hırslı - daha yukarıları hedefleyen bir hamledir.

Transferde isimlere takıldığımı söyleyenler olacaktır, kendilerince haklıdırlar. Lakin Krasic'in ulaştığı zirve futbolla Amrabat'ın Kayserispor'da oynadığı oyun arasındaki seviye farkı, benim objektif olmamam veya Krasic'in isminin büyüsüne kapılmamla açıklanamayacak kadar barizdir.

Benim göremediğim potansiyeli Fatih Terim'in gördüğünü umut ediyorum ve umutla bir İlkay Gündoğan transferi bekliyorum. İşte o transfer bir "game changer" olacaktır.


Hiç yorum yok: